Aranacak kelimeyi yazınız...

Düğünüm Var, Masraflar İçin Nasıl Evlilik Kredisi Çekebilirim?

Havaların ısınması ile beraber artan düğünler evlenmek istiyorum diyen ancak maddi sorunlar nedeni ile bu kararını hayata geçirmekte zorlanan çiftlerin en büyük yardımcısı düğün kredisi olarak ta bilinen evlilik kredileri oluyor. En son devlet destekli evlilik kredisi müjdesinin verilmesi pek çok çiftin gözlerinin bu krediye çevrilmesine neden oldu. İşte evlilik kredisi kullanmak istiyorum diyen çiftlerin bilmeleri gerekenler:

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlenmek isteyen çiftlere bankalar tarafından kullandırılan özel kredi paketlerine evlilik kredisi adı verilmektedir. Devlet destekli evlilik kredisi ise 1 yıl geri ödemesiz olarak kullandırıldığı için hem kullanılabilecek kredi miktarı hem de kredi kullanmak isteyen çiftlerin sahip olmaları gereken şartlar çok daha ağırdır. Oysaki bankaların evlilik kredisi kampanyalarından yararlanmak isteyen kişilerde aranan şartlar aylık düzenli bir gelire sahip olmaları ve bu geliri belgeyelebilmeleridir.

Evlilik Kredi Şartları Nelerdir?

Evlilik kredisinin şartları çiftlerin hangi kanal üzerinden kredi kullanacaklarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Devlet destekli evlilik kredisi şartları arasında evlenmek isteyen çiftleri en çok zorlayan uygulanan yaş sınırıdır. Evlilik kredisi devlet yardımı almak isteyen çiftlerin 18-24 yaş aralığında olmaları şartı bulunurken bu şart 4 yıllık lisans mezunu olan çiftler için 26 yaşa esnetilmektedir. Bankalardan kredi kullanacak olan kişilerde 18 yaşından büyük olmak, aylık düzenli bir gelire sahip olmak ve kredi notu ortalamasının kullanılacak olan kredi tutarını karşılaması yeterlidir.

Evlilik Kredisine Nasıl Başvurulur?

Evlilik kredisi kullanmak istiyorum diyen çiftlerin evlilik kredisi evrakları ile kredi kullanmak istedikleri banka şubesini ziyaret etmeleri yeterlidir. Evlilik kredisi için gerekli evraklar bankalar arasında farklılıklar gösterebilmekle beraber genelde kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin kimliğinin aslı, aylık gelirini belgeleyen evrak ve adres belgesi ile banka şubesini ziyaret etmesi yeterlidir. Evlilik kredisi başvurusu banka tarafından incelenecek olup uygun bulunması durumunda kredi onayı kısa sürede verilerek adınıza açılan hesap üzerinden para ödemeniz yapılacaktır.

Evlilik Kredisi İçin İstenen Belgeler

Evlilik kredisinden yararlanabilmeniz için aşağıdaki evraklar ile bankaya başvuruda bulunmanız gereklidir;

  • Nikah başvuru tarihini gösteren belge
  • 6 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı
  • Son 6 ayda adınıza düzenlenmiş fatura
  • İkametgah belgesi

Yukarıdaki evraklar ile sizlerde rahatlıkla kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar 2018

Bankalardan kredi kullanarak evlenmek isteyen çiftlere yönelik evlilik kredisi hemen hemen tüm bankalar tarafındna kullandırılmaktadır. Denizbank evlilik kredisi paketi için biraz daha cazip kredi faiz oranları sunarken Garanti Bankası evlilik kredisi paketinde de cazip faiz oranları sunulmaktadır.

Burada önemli olan evlilik kredisi faiz oranları üzerinden karşılaştırmalar yaparak en uygun kredi faiz oranı ve kredi kullanma imkanını sağlayan bankayı belirleyerek uygun kredi kullanımına zemin hazırlanmasıdır. Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu ise sadece kamu bankaları üzerinden yapılabilmektedir.

10 bin lira kredi desteği sağlanmakta olup 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi geri ödeme planı oluşturulmakta, üstelik ilk yıl bebek sahibi olan çiftlere kredilerini bir yıl öteleme imkanı da verilmektedir. Bu nedenle evlilik kredisi kullanma koşulları uyan ve 10 bin liraya kadar olan destek ile evlilik yapabilecek çiftlerin mutlaka banka kredileri yerine devlet destekli evlilik kredisini tercih etmeleri önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir