Aranacak kelimeyi yazınız...

Evden Borsa Nasıl Öğrenilir

Evden borsa öğrenmenin yolları nelerdir şeklinde soruya ve benzer sorulara yanıt vermeden önce genellikle yatırımcıların borsayı bu şekilde öğrendiklerini ifade edebiliriz. Ancak burada evden borsa öğrenmek ifadesinden ziyade herhangi bir yerde borsa öğrenmenin yolları şeklinde düşünmek daha doğru olacaktır.

Zira burada önemli olan belli bir eğitim öğretim kurumuna bağlı olmadan veya bağlı olunsa da okul ya da kurs merkezi gibi bir yere fiziksel olarak gidilmesine gerek kalmadan borsa öğrenmektir. Buna bağlı olarak kendi kendine öğrenme ve uzaktan öğrenme yöntemlerinin öne çıktığı çeşitli eğitim yöntemleri ortaya çıkmış bulunmaktadır. Şimdi kitaplar, videolar, aracı kurumların ve bankaların eğitimleri ve deneme hesabı şeklinde birkaç çeşitten oluşan eğitim öğretim yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi vermeye başlayabiliriz.

Borsa Eğitim Kitapları ile Evden Borsa Öğrenmek

Borsa eğitimi denildiğinde akla ilgi gelen şey genellikle borsa kitapları olmaktadır. Zira adeta bir klasik eğitim yöntemi olan kitaplar üzerinden bilgi almak, insanoğlunun yazıyı bulması ile birlikte başlayan sürecin günümüzde de varlığını tüm gücüyle sürdürmesinin de etkisiyle yatırım dünyasının da önemli öğrenme yöntemleri arasındaki yerini almıştır. Hatta bu yazımızda da söz konusu öğrenme yollarından bahsetmek istediğimizde görüldüğü üzere ilk olarak borsa eğitim kitaplarından başlıyoruz.

Bu durumun ortaya çıkmasında kitapların çok eskiden bu yana değerli bir yere sahip olmalarından daha çok en iyi, kalıcı ve etkili öğrenme yöntemi olarak gösterilmelerinin etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Zira evden borsa öğrenmek isteyen bir yatırımcı adayına önerebileceğimiz ilk araç borsa eğitim kitapları olacaktır.

Yatırımcı adayı tarafından yapılacak kısa süreli bir araştırma sonrasında hangi borsa eğitim kitapları ile başlanacağı ve sonrasında hangi kitaplar üzerinden sürecin devam edeceği belirlenebilir. Burada önemli olan, halihazırda borsada yatırım yapan ve başarılı olduğu kabul edilen kişilerin önerileri olacaktır. Bu da başta internet olmak üzere çeşitli mecralarda yapılacak araştırmalar sonrasında rahatlıkla belirlenebilir. Dikkat edilmesi gereken konulardan biri de ilgili kitapların basitten karmaşığa doğru seçilmeleri gerektiğidir. İlk olarak konuyu basitçe ele alan ve temel bilgiler içeren sade bir dile sahip kitaplarla başlanabilir. Sonrasında daha karmaşık konuları da içine alan ve kapsamlı, detaylı kitaplar üzerinden borsa eğitimi sürdürülebilir.

Borsa eğitim kitapları üzerinden piyasayı öğrenmeye başlayan yatırımcı adaylarının kesinlikle defter tutmaları tavsiye edilmektedir. Bu tavsiyenin dayanak noktası ise yatırımcı adaylarının daha iyi bir öğrenme için aynı zamanda önemli noktaları ve başlıkları not alarak kalıcı öğrenme adına iyi bir çalışmala yapmaları olduğu gibi ilerleyen dönemlerde söz konusu bilgilere ihtiyaç duyulduğunda tekrar ulaşmanın kolay olmasıdır.

Borsa Eğitim Videoları ile Evden Borsa Öğrenmek

Özellikle de son beş yılda internet ortamında sunulan eğitimler ve söz konusu eğitimlere ilgi gösteren kişi sayısında çok ciddi seviyelerde artış gözlemlenmiştir. Burada internet hızı ve internet bağlantısının yaygınlaşmasının yanı sıra video teknolojilerinin ve video hazırlama yazılımlarının gelişmesinin de büyük etkisi vardır. Tüm bu gelişmeler diğer alanlarda olduğu gibi borsa alanında da kendisini göstermiştir.

Özellikle de borsa eğitimi alanında bugün pek çok internet yayıncısı bulunmakla beraber internet üzerinden birçok kurs alan, birçok konuda ders alan kişilerin kayda değer bir kısmı da borsa üzerine bilgi edinen kişilerdir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça popüler bir video izleme mecrası olan YouTube üzerinde kanal oluşturan aracı kurumlar, bankalar ve uzman kişiler tarafından düzenli olarak sunulan borsa videoları ile birlikte yatırımcı adayları ücretsiz bir şekilde ve diledikleri yerde borsa hakkında çeşitli konularda bilgi sahibi olabilmektedirler.

Borsa eğitim videoları üzerinden bilgi almak isteyen yatırımcı adayları, tıpkı kitap seçiminde olduğu gibi video seçiminde de oldukça dikkatli davranmak ve seçici olmak durumundadırlar. Sadece ücretsiz olması bir eğitim videosunun uygun olduğu anlamına gelmeyeceği gibi ciddi zararlara da neden olabilir.

Zira konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından hazırlanmış videolarda sunulan bilgilerin doğrulukları tartışılabileceği gibi yatırımcıya yanlış ya da eksik bilgi verebilme tehlikelerinin gerçeğe dönüşmesi halinde yatırımcının çok ciddi miktarda paralar kaybetmesine de kolayca neden olabilmektedirler. Bu bakımdan bilhassa aracı kurumlar, bankalar ve borsa hakkında uzman sayılabilecek niteliklere sahip olduğu somut bir şekilde görülebilen kişiler tarafından oluşturulmuş borsa eğitim videoları üzerinden fayda sağlamak tercih edilmelidir.

Çevrimiçi (Online) Borsa Seminerleri ile Evden Borsa Öğrenmek

Aracı kurumlar ve bankalar tarafından sunulan eğitim hizmetleri arasında en çok ilgi gören uzaktan eğitim olarak da ifade edebileceğimiz ancak bilinen uzaktan eğitim çalışmalarından farklı olarak daha seyrek bir şekilde sunulan çevrimiçi borsa eğitimleri ile birçok yatırımcı sahip olduğu bilginin üzerinde koymuş ya da iyi bir temel atmıştır. Zira bu eğitimlerde yer alan kişiler yani eğitimi veren kişiler aracı kurumlar ve bankalar tarafından işe alınmış uzman eğitmenlerdir. Dolayısıyla hem konu hakkından iyi derece bilgi sahibi olarak görülebilirler hem de sahip oldukları bilgileri verimli bir şekilde aktarabilirler.

Online borsa eğitimleri, internet üzerinden sunulmakla beraber aracı kurum ve banka tarafından belli yazılımlar kullanılır. Kayıt yaptıran katılımcı ya da yatırımcı adayı kendisine verilen kullanıcı adı ve şifre ile birlikte söz konusu yazılım üzerinden eğitimin başlayacağı zamandan kısa bir süre önce giriş yapar. Aynı zaman da eğitmen de sisteme giriş yapar ve belirtilen zamanda eğitim başlar. Eğitimin belli noktalarında katılımcılar soru sormak istediklerinde bunu gerçekleştirebilirler ve eğitmen de sıcağı sıcağına sorularına yanıt vermeye çalışır.

Okullardaki klasik eğitime oldukça benzediği için birçok yatırımcı adayına uzaktan borsa öğrenmek oldukça çekici gelmektedir.

Son olarak sanal borsa olarak da bilinen deneme hesabı açarak işlem yapmanın da yukarıdaki öğrenme yöntemleri ile öğrenilen borsa bilgisinin uygulama kısmını oluşturacağını ifade edebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir