Aranacak kelimeyi yazınız...

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2018

Faizsiz Kredi

Son günlerde ülkemizde faiz oranlarının düşüş yaşaması ile birlikte; tüketiciler olarak düşük faizle kredi almak için yine bankaların kapısını aşındırmaya başladık. Her ne kadar kredi kullanan tüketici sayısı çok gözükse de; bir o kadar da çeşitli sebeplerle kredi kullanmayan tüketici vardır. Genelde kredi kullanmamalarının sebebi ise; sistemin içerisinde faiz bulunması ve dinen bunun yasaklanmış olmasıdır. İşte tam bu noktada ortaya çıkan katılım bankaları kar payı adı altında ortaya çıkardıkları vade sistemine benzer bir halde faizsiz kredi teriminı da hayata geçirmişlerdir. Tabii ki katılım bankaları haricinde de bu şekilde kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Ülkemiz vatandaşlarının çoğunluğunun Müslüman bulunduğunu düşünerek, bu mevzuda çekincelerimiz olduğu da bir gerçek. İslam’da faizin haram bulunduğunu ve yasaklandığını da hepimiz biliyoruz. Tüm bunlarla beraber; her insanın dini açıdan özgür bulunduğunun ve kredi kullanıp kullanmamanın kişilerin tercihine kaldığının altını çizerek; bugünkü yazımızda, faizsiz krediler üzerine enine boyuna konuyu tartışacak ve faizsiz kredi veren bankalar hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Emeklilere Nakit ve Faizsiz Kredi Desteği

Emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’dan 3 aylık avans çekebilecekler bu avans ise 36 aylık süreçte emeklinin maaşından kesilecek. Örnek verecek olursa emekli maaşı 1800 TL diyelim 3 katı 5400 TL’yi 36 eşit taksitle maaşından kesilecek buda ayda 150 TL olacak.

Ayrıca emeklilere faizsiz kredi desteği ile bankalardan maaşlarının 10 katına kadar kredi çekebilecekler. Öncelikle kamu bankalarıyla görüşmeler başlanacak. Ancak daha tasarı şeklinde olan bu önerinin hayata geçmesini emekliler biran önce olmasını istiyor.

Faizsiz Kredi / İhtiyaç Finansmanı Veren Bankalar ve Kar Payı Oranları

İhtiyaç Finansmanı Veren Bankalar Kar Payı Oranı Aylık Taksit Toplam Maliyet
Ziraat Katılım %1.29 297 TL 14.808 TL
Türkiye Finans Katılım Bankası %1.45 309 TL 14.698 TL
Albaraka Türk %1.40 305 TL 14.883 TL
Kuveyt Türk %1.43 307 TL 14.295 TL

Her şeyden önce konuyu daha iyi analiz edebilmek adına, ilk olarak şu an için bankacılık sektöründe bulunan faizsiz kredi, faizli kredi, faiz ve kar payı terimlerini ele almak gerekir.

Faiz; banka ya da herhangi bir finans kuruluşu tarafından, işletilmesi için müşterisine vermiş olduğu ödünç paranın, müşterisi tarafından kullanılmasına karşılık olarak kar olarak alınan paydır.

Kar payı; herhangi bir işletmede, giderlerin ve zararların toplam cirodan düşülmesi sonrası elde edilen kârın, işletme ortaklarına hissesine göre düşen paydır.

Faizli kredi; banka ya da finans kuruluşu tarafından müşterilerine belli bir faiz oranı üzerinden verilen borç paradır

Faizsiz kredi ise; iki türlü olmaktadır. Birincisi; bankalar tarafından müşterilerine verilen borç para karşılığında herhangi bir faiz ödemesi alınmadan verilen kredilerdir. Yani çekilen kredinin tutarına karşılık olarak; kredi masrafları, sigorta masrafları dışında ekstra bir faiz ödemesi yapmadan geri ödenen kredi türüdür. İkincisi ise; katılım bankaları tarafından kullanın ve faiz yerine kar payı adı altında, müşterisine vermiş olduğu krediye karşılık aldığı kar payı ile geri ödenen kredi türüdür.

Yazımızın konusu olan ana terimlerin kısaca tanımlarını yaptıktan sonra; faizsiz kredi konusunu biraz daha açalım. Faizsiz kredinin iki çeşidi olduğunu söylemiştik. İlk önce birincisinden başlayalım.

Herhangi bir faiz ödemesi alınmaksızın verilen krediler; bankalar tarafından genelde kısa vadeli olarak verilmektedir. Örneğin bazı bankaların 10 – 12 ay vadeli faiz kredi imkanları bulunmaktadır. Bazen ürün bazlı da faizsiz kredi kampanyaları düzenlenmektedir. Bunlara örnek olarak; otomotiv üreticileri tarafından 30.000 TL 18 ay sıfır faizli, 24.000 TL 24 ay 18 ay sıfır faizli, vs. gibi kredi kampanyalarını, KOBİ lere özel kredi kampanyalarını ya da çevre duyarlılığı açısından devlet tarafından da desteklenen binaların izolasyonu için verilen kredi kampanyalarını örnek gösterebilir. Ancak burada bir parantez açmak gerekir ki; maalesef bankalar sineğin bile yağını çıkardığı için; sıfır faizli kredi kampanyalarında, kredi masraflarını ve sigorta primlerini daha yüksek tutmakta, faizden kazanamadığı parayı bu kalemlerden çıkarmaya çalışmaktadır. Anlayacağınız bankanın aslında burada çok büyük bir kaybı olmamaktadır. Düzen aynı şekilde devam etmektedir. Ayrıca otomotiv üreticileri açısından da ele alacak olursak; liste fiyatı 60.000 TL olan bir otomobil için 30.000 TL faizsiz kredi kullanmak istediğinizde pazarlık şansınız daha az olacaktır. Nakit almak istediğinizde belki de 55.000 TL ‘ye kadar rakamı çekebilecekken, sıfır faizli kredi kampanyasından yararlanmak istediğinizde ise bu firmalarda tabiri caizse burunlarından kıl aldırmamaktadırlar. Yine faizsiz kredi adı altında uygulanan bir değişik yöntem de ise; bankalar sigorta primi adı altında sizden aynı faizli kredi gibi rakamlar talep ederken; masraf açısından meblağı yükseltmekte, masrafı yanı sıra çok değişik adlar altında ekstra ödemeler talep edebilmektedir.

Şimdi faizsiz kredinin diğer bir türü olan ve katılım bankaları tarafından kullanılan kar payı bazlı kredileri mercek altına alalım. Her ne kadar katılım bankaları bu konuyu kabul etmeseler de; genelde kar payı oranları ile faiz oranları aynı rakamlarda seyretmektedir. Kısacası sadece adı değişiktir. Tabii ki katılım bankalarının bu konudaki hassasiyetini anlıyor ve bu konuda daha da güzel çözümler üretmelerini diliyoruz ancak ortada da böyle bir gerçek olduğunu maalesef dile getirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Kar payı ile bir örnek verecek olursak durum daha iyi anlaşılacaktır. Bir katılım bankası müşterisi; bankaya parasını kar payı hesabına yatırdığında, bankanın yıllık elde ettiği kara göre mi kar payı almaktadır, hayır.. Veya banka zarar etmiş ise; parasından payı oranında herhangi bir kesinti yapılmakta mıdır, buna da hayır… Bu nedenle adı faizsiz kredi de olsa, faiz temelli bir sistem olduğu maalesef gözükmektedir. Kaldı ki; genelde bu konuda fetva makamında olanlar da bu durumu tasdik etmemektedir. Az önce de belirttiğimiz üzere, bunlar tamamen kişisel tercihlerdir ve herkes kendi tercihini yapmakta özgürdür.

Biraz da faizsiz kredi veren bankalar hangileridir bunlara göz atalım.

  1. Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)
  2. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)
  3. Ziraat Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)
  4. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)
  5. Vakıf Katılım A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)

Diğer Bankalar

  1. Halk Bankası (KOBİ lere özel faiz kredi imkanları)
  2. Denizbank (Otomatik ödeme talimatınıza 1000 TL faizsiz kredi)
  3. Odebank (Faiz kredi imkanı)
  4. Garanti Bankası (2000 TL faizsiz kredi imkanı)

Bir de sıfır faizli otomobil kredisi veren birkaç otomobil markası söyleyerek yazımızı noktalayalım. Ford, Fiat, Renault, Nissan, Opel, Dacia, Skoda, Peugeot, Citroen markalarının sıfır faizli otomobil kampanyaları bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde EFT iptali nasıl yapılır ve iş bankası eft hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir