Aranacak kelimeyi yazınız...

İş Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Ayrı iki bankaya ilişkin olan hesaplar içinde yapılan para gönderim işlemleri bildiğimiz üzere EFT olarak adlandırılmaktadır. EFT işlemleri telefon bankacılığı üzerinden, akıllı telefonların mobil bankacılık platformları üzerinden, bankaların şubelerinden ve tabii ki de internet bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir. İş Bankası hesabından EFT yapmak isteyen İş Bankası müşterileri de bu platformlardan herhangi birisini kullanabilir.

Bu yazımızda sizlere İş Bankası EFT işlemlerinden bahsederek, önemli bir mevzu olan İş Bankası EFT iptali nasıl yapılır? Kısaca değinmeye çalışacağız.

EFT İptal İşlemi İçin Hızlı Davranmalısınız

Vereceğimiz EFT emirleri; İş Bankası ‘nın EFT saatleri içerisinde verilmesi durumunda, çok kısa sürede yerine getirilecektir. Bu süre genel anlamda 15 dakikayı da geçmemektedir. Dolayısıyla yapmış olduğumuz EFT işlemini iptal etmek için çok hızlı bir halde hareket etmek gerekmektedir. Aksi takdirde para karşı hesaba geçecek ve sonrasında EFT işleminin iptali ile para iadesinin sağlanması daha zorlaşacak ve süreç uzayacaktır. Şimdi EFT iptal işlemi için ne yapmak gerekiyor ayrı ayrı ele alalım.

Karşı Hesaba Ulaşan EFT İşleminin İptal Edilmesi

Böyle durumlarda maalesef azca önce de belirttiğimiz üzere süreç birazcık zorlaşıyor ve uzuyor. İş Bankası; iptal edilmek istenen EFT işleminin karşı hesaba ulaşması durumunda, EFT iptal işlem talebi açarak, durumu karşı bankaya iletiyor, karşı banka da para transferi meydana getirilen kişiden teyit aldıktan sonrasında lüzumlu incelemeleri yapmış olup, uygun görülmesi halinde para iadesi gerçekleştiriliyor. İşlemleri hızlandırmak adına karşı bankanın satın alan hizmetlerini de aramanız sizin adınıza faydalı olacaktır. Eğer EFT ‘yi yaptıktan 15 – 20 dk ve hemen sonra başvuruda bulunursanız; muhtemelen bu süre zarfında para karşı tarafa ulaşmış olacağı için bu yolu izlemeniz gerekecektir.

Karşı Hesaba Ulaşmayan EFT İşleminin İptal Edilmesi

İş Bankası hesabınızdan EFT işleminizi yaptınız ve kısa sürede bir yanlışlık bulunduğunu görmüş oldunüz ve iptal ettirmek istiyorsunuz. Bu durumda en kısa sürede İş Bankası müşteri hizmetleri numarası olan 0 850 724 0 724 nolu telefonu arayıp, EFT iptal talebi açtırmanız gerekecektir. Meydana getirdiğinız EFT işlemi henüz İş Bankası ‘nın EFT havuzundaysa işleminiz iptal edilerek, paranız tarafınıza iade edilecektir. Sadece karşı bankanın havuzuna düştüyse bu durumda karşı bankaya bilgi verilerek paranın iadesi istenecektir. Bu yüzden EFT ‘yi iptal ettirmek istediğimizde acil etmek önem arz etmektedir.

EFT Saatleri Dışında Yapılan EFT İşleminin İptal Edilmesi

Bu durumda ise EFT işleminizin iptali çok daha kolay olacaktır. Bunun için yapmanız gereken derhal İş Bankası İnternet Bankacılığına veya İş Bankası mobil uygulaması olan İş Cep uygulaması üzerinden giriş yapıp, Para Transferleri kısmına giriş yapın. Buradan EFT işlemlerine giriş yaptıktan sonrasında; EFT saatleri dışında yaptığınız için transferi gerçekleştirilmeyen EFT işleminizi göreceksiniz. Bu işleme de tıkladıktan sonra EFT işleminizi iptal edebilirsiniz. Eğer yine de EFT işleminiz gerçekleştirildiyse ve burada gözükmüyorsa yine süre kaybetmeden İş Bankası satın alan hizmetleri numarası 0 850 724 0 724 ‘ü arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi ATM Para Yatırma Limiti Nedir başlıklı makalemizde atm den en fazla ne kadar para yatırılır, atm para yatırma limiti ve bir günde atmye en fazla kaç para yatırılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir