Aranacak kelimeyi yazınız...

Konut Sahibi Olmak İçin Gereken Şartlar

Bir ev sahibi olmak hemen herkesin hayalidir. İnsanlar boş yere kira verdiğini düşündüklerinden dolayı taksitle veya kredi ile ev sahibi olmayı isterler. Konut kredisi çekmek ev sahibi olmak adına en çok kullanılan yöntemdir. Bunun için öncelikle kredi başvurusu yapılır ve başvuru onaylandıktan sonra paranızı alabilirsiniz. Ancak konut kredisini herkes her istediğinde çekebilir mi? Elbette hayır. Bu yazımızda kredi çekme koşulları ve yöntemlerinden bahsettik.

Konut Kredisi İçin Nereye Başvurulur?

Kredi almak için bankalara başvurabilirsiniz. Öncelikle bu konuda en avantajlı yani geri ödeme konusunda ay miktarı fazla ve faiz oranı düşük olan bankalardan başlayabilirsiniz.

Konut Kredisi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

  • Kimlik
  • Adınıza kayıtlı herhangi bir fatura
  • İkametgâh belgesi
  • Gelir durumunuzu gösteren belgeler
  • Satın almayı düşündüğünüz gayrimenkule ait tapu fotokopisi

Konut Kredisi Hangi Şartlarda Onaylanır?

Konut kredisi alıp alamayacağınız kredi notunuza bağlıdır. Kredi notunuzu ise sizin şimdiye kadar bankalarla olan ilişkiniz belirler. Kredi notu için öncelikle sizin bu krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinize bakılır. Daha sonra şimdiye kadar bankaya kredi kartı borcunuzu ödeme konusunda zorluk çekip çekmediğinize bakılır ve daha önceden kefil olmuşsanız o kredinin de geçmişi incelenir. Bunun gibi şartlar sizin kredi notunuzu belirler.

Peşinat Gerekiyor Mu?

Elbette kredi çekebilmek için belli bir miktar peşinat gerekiyor. Hangi bankaya başvurursanız başvurun sizden alacağınız evin %25’lik bir kısmı için peşinat isteyeceklerdir. Bunun için birikim yapmanız sizin için iyi olur.

Alacağınız Kredi En Uygunu Mu?

Kredinin de hesaplanma yöntemleri vardır. Aldığınız kredinin en uygunu olduğunu bilmek için öncelikle iyi bir kredi hesaplama yöntemine ihtiyacınız vardır. Bunun için internet üzerinden gerekli sitelerden kredinizi hesaplayabileceğiniz gibi istediğiniz bir bankaya giderek de kredinizi hesaplayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Düğünüm Var, Masraflar İçin Nasıl Evlilik Kredisi Çekebilirim? başlıklı makalemizde düğün kredisi ve evlilik kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir