Aranacak kelimeyi yazınız...

Kredi Notumu Neden Öğrenmeliyim?

Kredi notunuzu öğrenmenizin niçin lüzumlu olduğunu bilmiyor musunuz? Kredi notunun neden önemli olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Bu halde yazımızı okuyarak kredi notunuzu niçin öğrenmeniz icap ettiğini anlayabilirsiniz.

Kredi notunuz pek çok açıdan önem taşımaktadır. Bu unsurların başlıcası bankaların sizi tanıması ve güvenli olup olmadığınızı anlamasıdır. Çünkü hemen derhal hepimiz kredi almak umuduyla bankalara koşmakta ve kredi notunu bilmeden bankanın kendisine kredi vermesini istemektedir.

Üstelik kişiler, kara listede olsalar da ve kredi notları sıfır olsa da bankalara kredi başvurusu yapmaktadırlar. şu demek oluyor ki ödeme alışkanlıklarını düzene sokmadan ve ödemedikleri çok sayıda borç varken bankaların kendilerine güvenebileceğini ve kendilerine talep etikleri krediyi verebileceklerini düşünmektedirler. İşte bu durumda bankalar elbet müracaat meydana getiren herkesin kredi notuna ihtiyaç duymakta ve her insana kredi vermemektedirler. Çünkü bankalar elbette her müşteriye güvenmemektedirler.Zaten bankalar her müşteriye güvenmemelidirler de.

Banka Kredi Notunu Neden Önemser 

Çünkü müşteriler bankalar kandırabileceklerini düşünmekte ve bu sayede istedikleri krediyi alabileceklerini zannetmektedirler. Bunu idrak etmek için empati yapmayı deneyebilirsiniz. Doğrusu bankanın yerine kendinizi koymayı deneyebilirsiniz. Sizin çok paranız olsa doğrusu çok ama çok paranız olsa siz tanımış olduğunız ya da tanımadığınız herkese borç para verir miydiniz? Normal olarak vermezdiniz.

Borç para vereceğiniz kişi hakkında her şeyi öğrenmek isterdiniz. O kişinin güvenilir olup olmadığını öğrenmek isterdiniz ki bunu yapmaktaki asıl amacınız o bireyin size borcunu geri ödeyip ödemeyeceği hakkında data sahibi olmak olurdu. Doğrusu o bireyin size borcunu ödeyeceğine dair bi güvence almak isterdiniz. İşte bankalar için bu güvencenin ilki kredi notudur.

Bankalar müşterilerinin kredi notuna bakarak onların kredi borcunu ödeyip ödemeyeceklerini öğrenirler. İşte bu nedenle kredi notunuzu bilerek bankalardan kredi talebinde bulunmanız gerekir. Yani aslına bakarsak bankaların kredi notunuza baktıklarında ne göreceklerini bilmeli ve buna bakılırsa kredi başvurusu yapmalısınız.

Kredi Notunu Neden Öğrenmeliyim

Kredi notunuzu öğrenmeniz aslen sizin bankalarla aranızın iyi mi olduğunu da öğrenmeniz anlamına gelmektedir. Çünkü kredi notu hem de bankalarla olan ilişkinizin nasıl olduğuna dair fikir de verir. Kredi notunuz sadece bankalar için değil şirketler için de önemlidir.

Özellikle son zamanlarda kredi kartıyla telefon satın almanın mümkün olmaması yüzünden GSM operatörleri müşterilerinin kredi notuna bakarak onlara telefon vermektedirler. Telefonun tutarını faturaya taksitlendirerek yansıtmaktadırlar. Doğrusu kazanan gene GSM operatörleri olmaktadır. Siz de telefonu aslolan tutarının çok üstünde bir fiyata satın almış olmaktasınız. Sadece şu anda taksitle telefon satın almanın tek yolu budur. Bu nedenle şirketler müşterilerine telefon verirken kredi notuna bakarak telefon vermektedirler.

Kredi Notunu Kimler Hesaplar

Kredi notları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafınca saklanmakta, bankalar ve şirketlerle paylaşılmaktadır. Sadece Findeks platformu üzerinden de yurttaşlarla paylaşılmaktadır. Siz de Fİndeks platformuna üye olarak kredi notunuzu öğrenebilir, risk raporunuzu alabilirsiniz. Ek olarak isterseniz Findeks aylık paketleri alarak kredi notunuzu aylık olarak takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Kaç Olmalı? başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notu kaç olmalı ve kredi notu nasıl yükseltilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir